BYDLENÍ PRO MLADÉ V MĚSTEČKU LUMBIN 

Studie - školní práce na École Nationale Supérieure d'Architecture de Grenoble - 2011-2012
Lumbin - Francie
J.Gabriel
 

Projekt se nachází ve Francii, v kraji Rhone-Alpes, ve městečku Lumbin. Tato obec je součástí periurbánní krajiny Grenoblu v údolí s dálnicí spojující francouzská velkoměsta Grenoble – Chambery - Ženeva. Obcí prochází státní silnice, která je hojně používaná pro levnější automobilové spojení.Hlavním tématem projektu je zobytnění páteřní komunikace.  Volné pozemky v okolí silnice jsou využity pro občanské a obytné stavby. Městečko se zahušťuje. Silnice je rozšířena o chodníky a v uzlových bodech okolo zastávek veřejné dopravy vytvářím veřejný prostor pro společenský život obce. Po obou stranách autobusových zastávek vytvářím pás veřejného prostoru s místem pro setkávání a sportovní aktivity. Nachází se zde kavárna, hřiště pro míčové hry, stolní tenis, pétanque a posilovací cvičítka. V návaznosti na veřejný prostor navrhuji obytný soubor pro mladé. Projekt je určen pro mladé singles, páry a mladé rodiny. Každý vlastní svou bytovou jednotku a dohromady vlastní tzv.  common house (dům pro společné aktivity) a venkovní prostory včetně sadu. Dále má každá jednotka terasu, předzahrádku a svůj záhon pro pěstování zeleniny. Mezi domy jsou pergoly pro setkávání
a relaxaci. Byl kladen důraz na finanční nenáročnost při zachování kvalit společenského života. Zároveň se pro residenty nabízí možnost sportovního vyžití na sousedních hřištích. 
Domy jsou navrženy v těsném sousedství, ale respektují soukromí obyvatel. Jednoduché objemy jsou vedle sebe poskládány tak, aby mezi nimi vznikaly průhledy pro současné obyvatele domů v sousedství. 

ARTIKUL architekti / CZ +420 775 911 782  AT +43 680 402 66 09  / info@artikul.eu / © 2013 - 2020 by ARTIKUL